Mednarodno sodelovanje

Mobilnost študentov

Mobilnost študentov

Na spodnjih povezavah sta objavljena razpisa za zbiranje prijav za mobilnost študentov z namenom študija oz. praktičnega usposabljanja v tujini v okviru programa ERASMUS+, Ključni ukrep 1, Učna mobilnost posameznikov v terciarnem izobraževanju  (KA131-HED) v programskem obdobju 2024– 2026.

Razpis za zbiranje prijav za mobilnost z namenom opravljanja praktičnega usposabljanja v tujini

Razpis za zbiranje prijav za mobilnost z namenom študija v tujini

Prijavnica za mobilnost z namenom študija oz. praktičnega usposabljanja v tujini

Prošnja za Erasmus štipendijo

Študentska listina Erasmus

Erasmus+ program podpira individualno mobilnost študentov, visokošolskih učiteljev in drugih zaposlenih na visokošolski instituciji, organizacijo projektov intenzivnih programov (poletne/zimske šole), večstranske projekte in mreže. Namenjen je izboljšanju spretnosti in zaposljivosti mladih ter posodobitvi izobraževanja, usposabljanja in mladinskega dela.

Če se odločite del študijskih obveznosti opraviti v tujini to prinaša za vas številne prednosti kot so npr.

Pridobivanje novih perspektiv – izmenjava mnenj in idej z ljudmi iz različnih kultur in strokovnih področij.

Razvoj profesionalnih kompetenc – izboljšanje znanja in krepitev različnih spretnosti do katerih nimamo vedno dostopa v svojem domačem okolju/instituciji

Izboljšanje jezikovnih veščin – učenje tujega jezika v naravnem okolju.

Osebnostna rast – večja samostojnost, samozavest in prilagodljivost.

Razširitev socialne mreže – povezovanje s študenti in tudi visokošolskimi učitelji iz različnih držav in okolij.

Možnosti mednarodnega sodelovanja – krepitev povezav za prihodnja sodelovanja na različnih področjih

Izboljšanje zaposljivosti – mednarodne izkušnje so cenjene na trgu dela.

Dostop do novih študijskih programov – možnost obiskovanja predmetov in tečajev, ki jih domača institucija ne ponuja.

Večja samostojnost – študenti razvijajo sposobnost samostojnega reševanja težav in prilagajanja novim okoliščinam.

Poglobljen vpogled v evropske vrednote – boljše razumevanje evropskih institucij, politik in vrednot.

Odpiranje novih priložnosti za kariero – mednarodne izkušnje povečajo konkurenčnost na globalnem trgu dela.

Osebne in akademske izzive – mobilnost omogoča premagovanje novih izzivov, ki spodbujajo rast in razvoj.

Pridobivanje prijateljev iz celega sveta – ustvarjanje globalnih prijateljstev in mrež.

Razvoj prilagodljivosti in fleksibilnosti – študenti se učijo prilagajanja novim izobraževalnim sistemom in delovnim okoljem.

Razvijanje medkulturnih kompetenc – študenti se spoznajo z različnimi kulturami, običaji in vrednotami kar omogoča njihovo boljše razumevanje ter s tem zmanjšanje predsodkov in stereotipov

Možnost financiranja – Erasmus+ ponuja finančno podporo, kar omogoča študentom, da lažje odidejo na mobilnost.

Program Erasmus+ študentom omogoča:

  • študijsko izmenjavo na eni izmed partnerskih univerz v tujini
  • opravljanje prakse v tuji instituciji v eni izmed držav, ki sodelujejo v Erasmus+ programu (v času študija ali v obdobju 12 mesecev po diplomi)

Lahko, vendar se v tem primeru prijavljate na dva različna razpisa, zaradi česar boste morali prijavo in dokumentacijo oddati dvakrat.

Vsi študenti VŠPI, ki imajo v celotnem času mobilnosti veljaven status študenta. Študent prav tako ne sme imeti neporavnanih finančnih obveznosti iz naslova programa Erasmus ali Erasmus+.

Mobilnost z namenom opravljanja prakse lahko opravljajo tudi mladi diplomanti v roku 12 mesece po diplomiranju, vendar se morajo na razpis za opravljanje mobilnosti prijaviti še v času veljavnega statusa študenta na VŠPI.

Da. Tudi študenti vpisani v 1. letnik se lahko vključijo v program Erasmus+

Pred odhodom v tujino se je potrebno dogovoriti katere študijske obveznosti boste opravljali na tuji inštituciji (inštituciji gostiteljici). Te se vpišejo v t.i. Sporazum za študij oz. opravljanje prakse, ki ga podpiše odgovorna oseba na VŠPI, odgovorna oseba na instituciji gostiteljici ter študent. Po opravljeni mobilnosti se te obveznosti, če so bile opravljene, avtomatsko priznajo na VŠPI. Ostale obveznosti je potrebno opraviti na VŠPI, zato je potrebno Erasmus mobilnost skrbno načrtovati, saj odhod v tujino ne pomeni avtomatičnega podaljšanja roka za izpolnjevanje študijskih obveznosti na VŠPI.

Upravičene države v programu Erasmus+, akciji KA131-HED, so države članice Evropske unije in tretje države, pridružene programu Erasmus+, to so Islandija, Lihtenštajn, Norveška, Republika Turčija, Republika Severna Makedonija in Republika Srbija.

Druge tretje države, ki niso pridružene programu Erasmus+, akciji KA131-HED, so države (kot so priznane z mednarodnim pravom), ki lahko sodelujejo v nekaterih ukrepih programa Erasmus+ v skladu s posebnimi merili ali pogoji.

Podrobne informacije o partnerskih institucijah s katerimi imamo sklenjene inter-institucionalne sporazume so na voljo na seznamu naših partnerskih institucij, ki ga lahko poiščete na spletni strani VŠPI pod zavihkom mednarodno sodelovanje. Na pobudo študenta lahko stopimo v stik tudi s tujo institucijo, ki je na seznamu ni in poskušamo skleniti nov inter-institucionalni sporazum ter s tem vzpostaviti temelje za novo sodelovanje.

Institucije gostiteljice praktičnega usposabljanja pa so lahko:
– javno ali zasebno, malo, srednje ali veliko podjetje (vključno s socialnimi podjetji, javni organi na lokalni, regionalni ali nacionalni ravni),
– socialni partner ali drugi predstavnik delovnega življenja vključno z Gospodarsko zbornico, obrtno/strokovnimi združenji in sindikat,
– raziskovalni inštituti/izobraževalna središča
– neprofitne organizacije in združenja, nevladne organizacije,
– organi, ki zagotavljajo poklicno svetovanje, strokovno svetovanje in informacijske storitve.

Naslednje institucije niso upravičene kot institucije gostiteljice:
– institucije EU in druga telesa EU, vključujoč specializirane agencije. Razširjen seznam le teh je dosegljiv na spletni strani: http://europa.eu/about-eu/institutions-bodies/index en.htm;
– organizacije, ki vodijo programe EU (z namenom preprečiti dvojno financiranje)
– predstavništva slovenskih podjetij v tujini.

V primeru, da greste na mobilnost z namenom študija lahko na spletni strani izbrane tuje institucije najdete t.i. katalog predmetov (course catalogue), kjer so navedeni predmeti, ki jih na tej instituciji lahko obiskujete ter opravljate izpite.

Mobilnost za namen študija oz. za namen praktičnega usposabljanja običajno opravljate v uradnem jeziku države gostiteljice, pogosto pa tudi v angleškem jeziku. Če institucija gostiteljica ne izvaja posebnega programa v angleškem jeziku običajno študentom omogočijo, da prejmejo študijsko gradivo v angleškem jeziku in nato obiskujejo posebej zanje organizirane konzultacije v angleškem jeziku. Na voljo so tudi jezikovni tečaji pred pričetkom predavanj.

Erasmus+ mobilnost se glede na trajanje deli na:

  • dolgoročno mobilnost: najmanj dva meseca do največ 12 mesecev v tujini (vključno s kombinirano mobilnostjo z virtualno komponento)
  • kratkoročno mobilnost: od 5 do 30 dni v tujini (izključno kombinirana mobilnost z virtualno komponento)
  • najdaljše skupno trajanje: 12 mesecev v posameznem ciklu študija – v okviru tega je mogoče opraviti več izmenjav

Prijavite se lahko za zimski ali poletni semester. Pod določenimi pogoji lahko podaljšate študij iz zimskega v poletni semester, če je na voljo dovolj sredstev in prostih mest.

Obrazce za prijavo lahko najdete na spletni strani VŠPI in v Moodu. Lahko pa se oglasite v mednarodni pisarni, kjer vam bomo pomagali pri prijavnem postopku ter ponudili dodatne informacije in nasvete.

Minimalno število kreditnih točk, ki jih mora študent VŠPI med izmenjavo v tujini pridobiti in bodo na VŠPI priznane, znaša za en semester 20 ECTS, za dva semestra 40 ECTS, pri čemer študente spodbujamo, da med izmenjavo opravijo polno študijsko obveznost, kar znaša 30 ECTS na semester oz. 60 ECTS na leto

Lahko, vendar če boste na izmenjavi pridobili in doma dobili priznanih manj kot 20 ECTS na semester, lahko prosite za Erasmus+ finančno pomoč za največ tri mesece.

Da. Ob prijavi na razpis oddate tudi prošnjo za Erasmus štipendijo. Višina štipendije je odvisna od države gostiteljice. Poleg tega pa imate možnost prejeti še dodatke, če izpolnjujete pogoje zanje, in sicer: dodatek Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije, dodatek za študente z manj priložnostmi, sredstva za pot, dodatek za posebne potrebe.

Če v času študija prejemate štipendijo v Sloveniji ste do nje upravičeni tudi v času Erasmus+ mobilnosti.

Preden odidete na mobilnost, moramo podpisati študijski sporazum za namen študija oz. za namen praktičnega usposabljanja (Learning Agreement for study/Learning agreement for training), v katerem so navedeni predmeti, ki jih boste opravljali na tuji instituciji, če gre za mobilnost za namen študija oz. kompetence, ki naj bi jih pridobili, če gre za mobilnost z namenom praktičnega usposabljanja. Sporazum podpiše študent in odgovorni osebi tako na institucije pošiljateljice (VŠPI) in instituciji gostiteljici.  S tem sporazumom se torej opredelijo vaše študijske obveznosti v času mobilnosti, hkrati pa je sporazum tudi podlaga, skupaj s potrdilom o opravljenih obveznostih (Transcript of records – ki ga izda institucija gostiteljica), za priznavanje opravljenih obveznosti na VŠPI po opravljeni mobilnosti.

Pravice in dolžnosti Erasmus+ študenta so opredeljene v Študentski listini Erasmus+, ki je dostopna na spletni strani VŠPI. Listino prejme vsak Erasmus+ študent pred odhodom v tujino.

Študentska listina Erasmus+ je dostopna tudi TUKAJ.

  • Po zaključku Erasmus mobilnosti mora ustanova gostiteljica študentu VŠPI izdati potrdilo o opravljenih obveznostih (Transcript of records), ki potrjuje, da je študent zaključil v sporazumu načrtovani program in dosežene učne rezultate.
  • VŠPI mora priznati kreditne točke (z uporabo točk ECTS ali enakovrednega sistema) in jih brez dodatnih zahtev vpisati v študentov indeks
  • Izmenjava se zabeleži tudi v prilogi k diplomi.

Študenti, ki bodo v tujini pripravljali zaključno delo in za to v tujini ne bodo prejeli ECTS oz. jih bodo prejeli manj kot 20, lahko prosijo za Erasmus+ finančno pomoč za največ tri mesece.

Skip to content